Гіршман Л. Л.



Дошку на честь Л. Л. Гіршмана відкрито у 1956 році за адресою вулиця Гіршмана, 1 (знайти на мапі Харкова).


«Вулиця Гіршмана Л. Л. названа імям відомого російського вченого-медика, засновника першої в Харкові клініки очних хвороб».


З історії медичної науки Харкова: Л. Л. Гіршман

Макаренко А. С.



Дошку на честь А. С. Макаренка встановлено за адресою вулиця Жон Мироносиць, 13 на фасаді Палацу культури міліції. Дошка відсутня.

«У цьому будинку в 1927–1935 роках виступав видатний радянський педагог і письменник Антон Семенович Макаренко».

Пашкова, Г. Т. Памятники, связанные с просвещением, государственным устройством и общественно-политической деятельностью // Материалы к своду памятников истории и культуры народов СССР по Украинской ССР. Вып. 2 : Харьковская область / [авт. кол.: П. Т. Тронько (рук.) и др.]. – Киев, 1984. – С. 184–219.
Є відомості про меморіальну дошку (С. 208).

З історії становлення педагогічної науки Харкова: А. С. Макаренко

Дзержинський Ф. Е.



Дошку на честь Ф. Е. Дзержинського встановлено у 1977 році за адресою вулиця Жон мироносиць, 13 на фасаді Палацу культури міліції. Дошка відсутня.

«В этом клубе в 1921 – 1926 гг. Ф. Э. Дзержинский неоднократно выступал перед чекистами Украины».

Пашкова, Г. Т. Памятники, связанные с просвещением, государственным устройством и общественно-политической деятельностью // Материалы к своду памятников истории и культуры народов СССР по Украинской ССР. Вып. 2 : Харьковская область / [авт. кол.: П. Т. Тронько (рук.) и др.]. – Киев, 1984. – С. 184–219.
Про відкриття меморіальної дошки на честь Ф. Дзержинського до 100‑річчя від дня його народження (С. 208).

З історії Харкова 1920-х років: Ф. Е. Дзержинський у клубі чекістів

Васильківський С. І.



Дошку на честь С. І. Васильківського встановлено у 2004 році за адресою вулиця Жон Мироносиць, 11 на фасаді Харківського художнього музею. Матеріал – бронза.

«Васильківський Сергій Іванович (1854–1917) – академік живопису, видатний харків'янин. З нагоди 150-річчя та 350-річчя міста Харкова».

Генкин, А. Возрождение памяти // Слобода. – 2004. – 27 авг. – С. 3.
У рамках міської програми «Відродження культурної спадщини» у Харкові відкрили меморіальні дошки видатним діячам Харкова, у тому числі С. І. Васильківському на вулиці Раднаркомівській, 11 (Харківський художній музей).

З історії мистецького життя Харкова: С. І. Васильківський

Рада народних депутатів УРСР на чолі з В. Я. Чубарем



Дошку в память про діяльність Ради народних депутатів УРСР на чолі з В. Я. Чубарем було встановлено за адресою вулиця Жон Мироносиць, 11 на фасаді Харківського художнього музею. Матеріал – полірований граніт. Дошку демонтовано.

«В цьому будинку у 1922 – 1928 рр. працювала Рада народних депутатів Української Радянської Соціалістичної Республіки на чолі з видатним партійним і державним діячем Власом Яковичем Чубарем».

Пашкова, Г. Т. Памятники, связанные с просвещением, государственным устройством и общественно-политической деятельностью // Материалы к своду памятников истории и культуры народов СССР по Украинской ССР. Вып. 2 : Харьковская область / [авт. кол.: П. Т. Тронько (рук.) и др.]. – Киев, 1984. – С. 184–219.
Є інформація про пам’ятну дошку.


Громадсько-політичні діячі Харкова: Рада народних депутатів УРСР 
на чолі з В. Я. Чубарем

Репресії проти польських громадян



Дошку в пам'ять репресованих польських громадян відкрито 2 листопада 2008 року за адресою вулиця Жон Мироносиць, 5 на будівлі управління Міністерства внутрішніх справ.

«На цьому місці було обласне управління НКВД і його внутрішня тюрма. Весною 1940 року рішенням найвищої влади Радянського Союзу НКВД тут убив 3809 офіцерів Війська Польського з табору в Старобільську та майже 500 польських громадян, привезених з інших тюрем НКВД. Вічна їм пам'ять! Український народ і родини з Польщі 2008». Паралельний текст польською мовою.

З історії Харкова 1939-1940 років: репресії проти польських громадян

Нансен Ф.



Дошку на честь Ф. Нансену встановлено у 2003 році за адресою вулиця Жон Мироносиць, 11 на фасаді Харківського художнього музею.

«Його народила Норвегія, а втратив світ. У цьому будинку у 1923 р. видатний учений, дипломат, лауреат Нобелівської премії миру 1922 р. Фрітьйоф Нансен зустрічався з керівництвом уряду України з приводу допомоги у подоланні голодомору 1921–1922 р.р. За сприяння місії Міжнародного Червоного хреста та підтримки великого норвежця було врятовано від голодної смерті понад 6 мільйонів дітей та дорослих. Товариство "Україна – Норвегія" пам'яті Нансена. Автор – О. Табатчиков».

Тараненко, М. Поєднані постаттю Нансена // Слобідський край. – 2003. – 10 черв. – С. 2: фот.
Про відкриття меморіальної дошки на честь Фрітьйофа Нансена на фасаді Харківського художнього музею.

З історії Харкова 20-х років ХХ століття: міжнародна допомога в подоланні голоду 1921–1923 рр.

Алчевська Х. Д.



Дошку на честь Х. Д. Алчевської встановлено за адресою вулиця Жон Мироносиць, 9.


"У цьому будинку в 1896 - 1919 рр. працювала жіноча недільна школа, заснована видатним педагогом Х. Д. Алчевською".


З історії розвитку народної освіти у Харкові: Х. Д. Алчевська та жіноча недільна школа

Дорожньо-будівельний батальйон



Дошку на честь дорожньо-будівельного батальйону встановлено за адресою Скрипника вулиця, 14 (знайти на мапі Харкова) на фасаді Будинку вчителя.

 
«В этом здании в 1941 году сформировали 214 (31) отдельный дорожно-строительный батальон. В Великой Отечественной войне батальон участвовал в дорожном обеспечении крупнейших операций Советской Армии».


З історії Великої Вітчизняної війни: дорожня служба

Літературна студія Бориса Чичибабіна та Народний театр читця Зари Довжанської



Дошку в пам'ять роботи Літературної студії під керівництвом Б. О. Чичибабіна та Народного театру читця під керівництвом З. Довжанської встановлено за адресою Скрипника вулиця, 7 (знайти на мапі Харкова) на фасаді Центру культури Київського району (ДК зв’язку).

 
«В этом здании работали:
С 1964 по 1966 гг. литературная студия под руководством выдающегося поэта, лауреата Государственной премии СССР Бориса Чичибабина.
С 1973 по 1992 гг. Народный театр чтеца под руководством известного режиссера Зары Довжанской».




З історії культурного життя Харкова: літературна студія Бориса Чичибабіна 
та

Народний театр читця Зари Довжанської

Третьяков Р. С.



Дошку на честь Р. С. Третьякова відкрито у 2000 році за адресою вулиця Скрипника, 6 (знайти на мапі Харкова). Скульптор О. Огородник.
 
«У цьому будинку в 1957 – 1996 рр. жив відомий український поет Роберт Третьяков».

1. Селезньова, Н. Роберту Третьякову присвячується // Слобода. – 2000. – 8 груд. – С. 3 : фот.
2. Романовский, В. Память о поэте // Вечерний Харьков. – 2000. – 23 нояб.
Статті про відкриття меморіальної дошки на честь українського поета Р. Третьякова на фасаді будинку, де він жив (вул. Скрипника, 6).

Письменники Харкова: Р. С. Третьяков

Фомін Ю. М.



Дошку на честь Ю. М. Фоміна встановлено 11 грудня 2009 року за адресою вулиця Скрипника, 4 . Художник О. І. Капшук, архітектор П. Г. Чечельницький.

 
«В этом здании в 1938 – 1940 годах жил заместитель командира 23-й Харьковской стрелковой дивизии, легендарный герой обороны Брестской крепости в 1941 году, полковой комиссар Фомин Ефим Моисеевич».



Фомин, Ю. Комиссар Фомин вернулся в Харьков // Харьковские известия. – 2010. – 28 янв. – С. 14 : портр.
Про життя та діяльність Ю. М. Фоміна, та встановлення меморіальної дошки в його честь на фасаді будинку (вул. Скрипника, 4), де він жив у 19381940 рр.

З історії військової справи Харкова: полковий комісар Ю. М. Фомін

Будівля Харківського комерційного інституту



Дошку, присвячену побудові Харківського комерційного інституту відкрито за адресою вулиця Алчевських 44.


«Строил академик архитектуры А. Н. Бекетов. 1916 г.»


З історії архітектури Харкова: 
будівля Харківського комерційного інституту
(нині Харківський національний технічний університет сільського господарства
 імені Петра Василенка)

Саймон Кузнець



Дошку на честь С. А. Кузнеця відкрито 29 квітня 2011 року за адресою вулиця вулиця Алчевських 44 на фасаді Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.


«В этом здании в 1918 – 1919 гг. в Харьковском коммерческом институте учился Семен Кузнец (Саймон Смит), лауреат Нобелевской премии по экономике 1971 г.».

Харків’яни – лауреати Нобелівської премії: С. Кузнець