Сумцов М. Ф.



Дошку на честь М. Ф. Сумцова встановлено у 2004 році за адресою Університетська вулиця, 13.

«У цьому будинку у 1876 – 1922 роках працював видатний етнограф, філолог та просвітник Сумцов Микола Федорович».

Генкин, А. Возрождение памяти // Слобода. – 2004. –27 авг.– С. 3.
У межах міської програми «Відродження культурної спадщини» у Харкові було відкрито меморіальні дошки на честь видатних діячів науки і культури, у тому числі вченого-етнографа М. Ф. Сумцова на фасаді колишнього архіву Історико-філологічного товариства, де він працював у 1876–1922 рр. (Університетська вулиця, 13).

Видатні науковці Харкова: М. Ф. Сумцов

Квітка-Основ'яненко Г. Ф.



Дошку на честь Г. Ф. Квітки-Основ’яненко встановлено за адресою вулиця Квітки-Основ’яненко, 1.


«Вулиця названа ім'ям видатного українського письменника Г. Ф Квітки-Основ'яненко, 1778 – 1843 рр.».


З історії культурного життя Харкова: Г. Ф. Квітка-Основ’яненко

Мечников І. І.



Дошка на честь І. І. Мечникова зберігається за адресою Сумська вулиця, 37 в музеї історії Харківського обласного палацу дитячої та юнацької творчості.

«В цьому будинку в лабораторії проф. Щьолкова працював великий російський вчений Ілля Ілліч Мєчніков, 1862–1864».

Від авторів-укладачів. Ще одна загадка на сторінках ресурсу «Історія Харкова в пам’ятних дошках». Колеги з обласного палацу дитячої та юнацької творчості розповіли про дошку на честь І. І. Мечникова, яка, на їхню думку,була встановлена на фасаді Ветеринарного інституту (Сумська, 37) і була демонтована у зв’язку з реконструкцією будівлі у 1961 році. Через рік відремонтована будівля була передана Палацу дитячої та юнацької творчості, а дошка потрапила до сховищ музею Палацу. Також краєзнавець Р. розповідав, що пам’ятає цю дошку на фасаді Палацу. Але, у процесі пошуку підтверджуючої інформації ми винайшли такі факти: 1) майбутній вчений І. І. Мечников дійсно працював у лабораторії І. П. Щелкова в 1862–1864 рр.; 2) професор університету І. П. Щелков отримав приміщення під свою лабораторію у 1862 (в деяких джерелах 1863 р.) у будівлі, де колись мешкали казеннокоштні студенти; 3) цей будинок знаходиться на вулиці Університетській. Підтвердження про співпрацю І. П. Щелкова з Ветеринарним інститутом в розглянутих джерелах ми не знайшли. Але, 4) В. Я. Данилевський, фізіолог, лікар, учень І. П. Шелкова, працював під час навчання в лабораторії вченого, а викладацьку кар’єру починав саме у Ветеринарному інституті, де й завідував лабораторією. Що є помилкою? Пропонуємо читати далі й робити висновки. Будемо раді допомозі істориків, краєзнавців, дослідників.

З історії Харківського університету:

лабораторія І. П. Щелкова та І. І. Мечников

Пилипенко С. В.



Дошку на честь С. В.Пилипенка встановлено у 1998 році за адресою площа Рози Люксембург, 4 (з 2013 року – Павловська площа, 4). Скульптор Міртала Пилипенко.

«1891–1934. Тут у Селянському будинку у 20-х роках мешкав видатний український письменник Сергій Пилипенко, керівник спілки селянських письменників "Плуг". Батькові. Хай проб'ється голос мій крізь час, землю і море – я тобі свою пам'ять несу і любов, і тугу, і горе. Міртала».

Кардиналовська, Р. «Хай проб'ється голос мій...» // Літ. Україна. – 1998. – 3 верес.
Тарасова, Л. Возвращение // Слобода. – 2001. – 24 июля. : фот.
Статті про відкриття меморіальної дошки на честь письменника Сергія Пилипенка (Павловська площа, 4). Дошку створено за проектом дочки письменника – Міртали Пилипенко.

З історії літературного життя Харкова 1920-х років: С. В. Пилипенко

Батяєв В. С.



Дошку на честь В. С. Батяєва встановлено у 2013 році за адресою Павловська площа, 2.

«В этом доме жил Герой Советского Союза Батяев Василий Сергеевич».

Харків’яни – Герої Радянського Союзу: В. С. Батяєв

Голокост



Меморіальну дошку в пам’ять загиблих євреїв за адресою вулиця Громадянська, 19 на будівлі синагоги.

 
«Здесь в бывшем здании синагоги, в декабре 1941 г. нацистами были собраны на мучительную смерть от холода и голода около 400-х харьковских евреев: стариков, детей, калек. Установлена при благотворительном содействии МП ″Электротерм″ по программе ″Дробицкий Яр″ 14 декабря 1992 г. Обновлена 14 декабря 1999 г.».


Історія Харкова в роки Другої світової війни: Голокост

Мішон О. М.



Дошку на честь О. М. Мішона встановлено 18 травня 2013 року за адресою Слюсарний провулок, 1. Скульптор Сейфаддін Гурбанов.


«В этом доме работал в 1883–1884 годах родоначальник азербайджанского кино, фотограф Александр Мишон».



З історії кіномистецтва Харкова: О. М. Мішон

Бугаєць А. О.



Дошку на честь А. О. Бугайця встановлено 2 листопада 2012 року за адресою Вірменський провулок, 1/3.


«В цьому будинку в 198–2011 роках мешкав Заслужений машинобудівник України, Почесний турбобудівник, Герой України, Почесний громадянин м. Харкова, повний кавалер орденів «За заслуги», генеральний директор ВАТ ″Турбоатом″ Бугаєць Анатолій Олександрович».


З історії турбобудування України:

генеральний директор ВАТ ″Турбоатом″ А. О. Бугаєць

Петросян О. П.

Дошку на честь О. П. Петросяна встановлено за адресою вулиця  Григорія Сковороди, 79 на фасаді Палацу студентів Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

«У Палаці студентів ХПІ у 1980–1996 рр. працював заслужений діяч мистецтв України, професор Петросян Олександр Петрович (1928–1996)».



З історії хорового мистецтва Харкова
О. П. Петросян – керівник хору Палацу студентів ХПІ