Страницы

Дошка в пам’ять про заснування пожежної частини

 

Дошку в память про заснування пожежної частини з охорони Червонозаводського (зараз Основ’янського) району встановлено на фасаді Державної пожежно-рятувальної частини №4 Основ’янського району за адресою вулиця Квіткинська, 25.

«Пожарная часть по охране Червонозаводского района основана в 1887 году».

[З джерела № 2 відомо, що 4-та пожежна частина була відкрита 22 червня 1886 року. Уклад.]

З історії пожежної охорони Харкова

Квіткинська вулиця, довжина 0,700 км. Починається від Москалівської вулиці і йде на схід до Валер’янівської. Заснована в XIX ст., є у переліку вулиць 1893 року. Один із жителів району розповідав, що в цьому місці сталася страшна пожежа. Родина Квіток дала погорільцям гроші на будівництво нових будинків. Тож вдячні мешканці вирішили назвати одну з вулиць на їхню честь [5, с. 126].

***

Інформацію про відкриття 4-ї пожежної частини знаходимо в місцевій хроніці газети «Южный край» за 23 червня.

Перед відкриттям було звершено молебень о. Василем Лохницьким і Миколою Соколовським. За словами автора, нова пожежна частина, що збагатила місто і особливо його околиці протипожежними засобами, має надзвичайно гарний вигляд; розкішні споруди вирізняються зручністю та доцільністю, що робить честь будівельнику Г. Я. Стрижевському та будівельній комісії, до складу якої під головуванням С. Д. Ханайченка входили Н. Є. Серіков, П. А. Голев, М. І. Моїсеєнко і п. Простов.

Усі споруди та облаштування обійшлися місту приблизно в 47 тисяч; пожежних коней придбано по 169 рублів. Пожежні машини придбано від Густава Ліпмана, представником якого в Харкові є В. Г. Легер.

Урочистості відкриття пожежної частини вшанували своєю присутністю начальник губернії О. І. Петров, харківський віце-губернатор Д. С. Сипягін, міський голова І. О. Фесенко та деякі з гласних міської Думи. Після освячення нової частини були проведені пробні маневри пожежної команди [3].

***

Місцевість, що обмежена вулицями Великою Москалівською та Заїківською, річкою Лопанню та приблизно доходить до залізничних колій Левади, раніше називалася урочище Аравія. Така назва виникла через те, що тут знаходилися піски, які орендарі власників цих земель Квіток продавали для будівництва. На згадку про це урочище збереглися назви Аравійська вулиця, провулок та в’їзд.

План розбивки Аравії на квартали ухвалили у 1883 році. Підполковник Андрій Валеріанович Квітка став їх розпродавати, переслідуючи при цьому комерційні цілі. Щоправда, землю під вулиці і Квіткинську площу він передав місту безоплатно. На згадку про їхні володіння збереглися і нині Квіткинська вулиця та Квіткинська площа.

За клопотанням мешканців Заїківки у 1903 році на цій площі виник Заїківський ринок, знищений у 1988 році. На Квіткинській площі, 25 у 1884–1886 роках було збудовано 4-ту пожежну частину і депо для машин при ній за проєктом архітектора Г. Я. Стрижевського, які існують і нині. Цю будівлю віднесено до пам’яток архітектури № 346 [4].

***

До 1910 року харківська пожежна команда мала 4 пожежні частини, які були розташовані: 1) площа Скобелівська, 30, 2) вул. Університетська, 1, 3) вул. Катеринославська, 50, 4) вул. Квіткинська, 26, і п’яте відділення пожежної частини на Холодній горі — вул. Токова, 43.

Усього працівників до зазначеного часу в усіх пожежних частинах було 184. Беручи до уваги розміри Харкова, буде цілком зрозуміло, що такий склад служителів занадто незначний. Цифра 184 ― це є кількість прийнятого комплекту, а не постійного наявного складу.

Маленькі оклади пожежних служителів змушували їх, так само як і брандмейстерів та їхніх помічників, шукати кращого заробітку. Звідси постійні зміни в особовому складі пожежної команди і виконання завдань особами, мало підготовленими до боротьби з вогняною стихією. Втеча пожежних служителів зі служби пояснюється, крім того, ще ризиком каліцтва, навіть смерті, і необхідністю бути завжди при частині, на сторожі тривоги, що може бути в будь-який час дня і ночі [3, с. 28].

Джерела

1. Глебова И. Н. Испытание огнем : очерк истории Харьк. пожар. охраны / И. Н. Глебова. ― Харьков : Прапор, 1991. ― 127 с.

2. [Об открытии 4-й пожарной части] : местная хроника // Южный край. ― 1886. 23 июня. ― С. 1.

3. Пожарное дело // Современное хозяйство города Харькова: (1910–1913) / Харьков. гор. обществ. упр. ― Харьков, 1914. ― Вып. 2. ― С. 28–31.

4. Тихомирова Т. В. Окрестности Москалевки: к юго-востоку от реки Харьков [Електронний ресурс] : [заархів. копія] // Балаклиец Анатолий : персональный сайт. ― Текст. та граф. дані. ― URL: https://web.archive.org/web/20161118155042/http://balakliets.kharkov.ua/biblioteka-kraevedeniia/okrestnosti-moskalevki, вільний (дата звернення: 06.10.2024). Назва з екрана.

5. Харьков. Справочник по названиям : 7000 улиц, площадей, скверов, р-нов ... / Харьк. нац. пед. ун-т им. Г. С. Сковороды и др. ; [сост. : Е. Н. Дмитриева, Е. В. Дьякова, Н. М. Харченко ; под общ. ред. : С. М. Куделко]. Харьков : Сага, 2011. ― 431 с.

Комментариев нет:

Отправить комментарий